Skip to navigation Skip to content Skip to footer

AUS Awards

Atlantic University Sport (AUS) All-Stars & Awards

Year Player/Coach Name Sport Award
2022-23 Duncan Patterson Football AUS Student-Athlete Community Service Award
2022-23 Jassin States-McClean Football AUS All-Star (Defensive Back)
2022-23 Peter Kourtis Football AUS All-Star (Centre)
2022-23 Liam Stewart Football AUS All-Star (Receiver)
2022-23 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS Cross Country Male Athlete of the Year
2022-23 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS First Team All-Star
2022-23 Teagan Scott Men's Cross Country AUS Second Team All-Star
2022-23 Rory McGarvey Men's Cross Country AUS Second Team All-Star
2022-23 Anelise Karakostas Women's Soccer AUS First Team All-Star (Midfielder)
2022-23 Madlyn Blinn Women's Soccer AUS Second Team All-Star (Defender)
2022-23 Sean Freeman Men's Soccer AUS First Team All-Star (Striker)
2022-23 Cameron Zinn Men's Soccer AUS First Team All-Star (Defender)
2022-23 Cian Tousignant-Osiadhail Men's Soccer AUS Second Team All-Star (Midfielder)
2022-23 Molly MacKinnon Rugby AUS Student-Athlete Community Service Award
2022-23 Claire Avery Rugby AUS All-Star (Second Row/Lock)
2022-23 Katherine Fairbrother Rugby AUS All-Star (Winger)

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2021-22 Justin Julien Football AUS All-Star x2 (Defensive Back and Kick Returner)
2021-22 Kevin Heisler Football AUS Cross Country Coach of the Year
2021-22 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS Cross Country Male Athlete of the Year  
2021-22 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS First Team All-Star  
2021-22 Kamryn Brimicombe Women's Soccer AUS Second Team All-Star (Midfielder)
2021-22 Cian Tousignant-Osiadhail Men's Soccer AUS First Team All-Star (Midfielder)
2021-22 Sean Freeman Men's Soccer AUS Second Team All-Star (Striker)  
2021-22 Sumit Malik Men's Soccer AUS Second Team All-Star (Midfielder)  
2021-22 Queenel Lubamba Rugby AUS All-Star (Second Row/Lock)
2021-22 Elish Redshaw Rugby AUS All-Star (Winger)
2021-22 Clara Gascoigne Women's Basketball AUS Championship All-Star
2021-22 Clara Gascoigne Women's Basketball AUS Second Team All-Star
2021-22 Alaina McMillan Women's Basketball AUS First Team All-Star  
2021-22 Nikita Kasongo Men's Basketball AUS Second Team All-Star
2021-22 Jace Colley Men's Basketball AUS Second Team All-Star
2021-22 Jayrell Diggs Men's Basketball AUS All-Rookie Team
2021-22 Darren Russell Volleyball AUS Coach of the Year
2021-22 Olivia Bell Volleyball AUS First Team All-Star
2021-22 Megan Bruhm Volleyball AUS First Team All-Star
2021-22 Bethany Smith Volleyball AUS First Team All-Star  
2021-22 Jakobie Friesen Volleyball AUS Second Team All-Star    
2021-22 Shae Demale Women's Hockey AUS Most Valuable Player
2021-22 Shae Demale Women's Hockey AUS First Team All-Star
2021-22 Maddy Corbett Women's Hockey AUS All-Rookie Team
2021-22 Matt Welsh Men's Hockey AUS Student-Athlete Community Service Award
2021-22 Justin MacPherson Men's Hockey AUS First Team All-Star
2021-22 Justin MacPherson Men's Hockey AUS All-Rookie Team

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2019-20 Liam O'Brien Football AUS All-Star (Receiver)
2019-20 Peter Kourtis Football AUS All-Star (Guard)
2019-20 Aidan John Football AUS All-Star (Defensive End)
2019-20 Antoine Lyte-Myers Football AUS All-Star (Corner Back)
2019-20 Brian Hope Football AUS All-Star (Place Kicker)
2019-20 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS Cross Country Male Athlete of the Year    
2019-20 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS First Team All-Star
2019-20 Jonathan Peverill Men's Cross Country AUS Student-Athlete Community Service Award  
2019-20 Bhreagh Burke Women's Cross Country AUS Student-Athlete Community Service Award
2019-20 Fiorella Morales Women's Soccer AUS Second Team All-Star (Midfielder)
2019-20 Alex Black Men's Soccer AUS First Team All-Star (Striker)
2019-20 Maggie MacPhee Rugby AUS Student-Athlete Community Service Award
2019-20 Marissa McBridge Rugby AUS All-Star (Back Row/#8)
2019-20 Julie Naugler Rugby AUS All-Star (Fly Half/Stand Off)
2019-20 Alaina McMillan Women's Basketball AUS Second Team All-Star
2019-20 Lucina Beaumont Women's Basketball AUS All-Rookie Team
2019-20 Johneil Johnson Men's Basketball AUS First Team All-Star
2019-20 Qyemah Gibson Men's Basketball AUS Second Team All-Star
2019-20 Olivia Bell Volleyball AUS First Team All-Star
2019-20 Renee Cleveland Volleyball AUS Second Team All-Star
2019-20 Bethany Smith Volleyball AUS Second Team All-Star  
2019-20 Megan Bruhm Volleyball AUS All-Rookie Team
2019-20 Chris Larade Women's Hockey AUS Coach of the Year
2019-20 Ellen Laurence Women's Hockey AUS Rookie of the Year
2019-20 Shae Demale Women's Hockey AUS First Team All-Star
2019-20 Kiana Wilkinson Women's Hockey AUS First Team All-Star
2019-20 Miranda Hatt Women's Hockey AUS Second Team All-Star
2019-20 Brooke Murphy Women's Hockey AUS Second Team All-Star
2019-20 Ellen Laurence Women's Hockey AUS All-Rookie Team
2019-20 Mitchell Balmas Men's Hockey AUS Rookie of the Year
2019-20 Mitchell Balmas Men's Hockey AUS First Team All-Star
2019-20 Nicholas Welsh Men's Hockey AUS First Team All-Star
2019-20 Stephen Johnson Men's Hockey AUS Second Team All-Star
2019-20 Mitchell Balmas Men's Hockey AUS All-Rookie Team

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2018-19 Shedler Fervius Football AUS Rookie of the Year
2018-19 Brad Herbst Football AUS Defensive Player of the Year
2018-19 Liam O'Brien Football AUS All-Star (Receiver)
2018-19 Brad Herbst Football AUS All-Star (Linebacker)
2018-19 Jordan Angove Football AUS All-Star (Free Safety)
2018-19 Antoine Lyte-Myers Football AUS All-Star (Corner Back)  
2018-19 Bhreagh Burke Women's Cross Country AUS Rookie of the Year
2018-19 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS First Team All-Star
2018-19 Anelise Karakostas Women's Soccer AUS Second Team All-Star (Striker)
2018-19 Alex Black Men's Soccer AUS Second Team All-Star (Striker)
2018-19 Elish Redshaw Rugby AUS All-Star (Fullback)
2018-19 Josie Gascoigne Women's Basketball AUS Student-Athlete Community Service Award
2018-19 Alaina McMillan Women's Basketball AUS All-Rookie Team  
2018-19 Kemar Alleyne Men's Basketball AUS Most Valuable Player
2018-19 Jonah Taussig Men's Basketball AUS Coach of the Year
2018-19 Brent Martindale Men's Basketball AUS Student-Athlete Community Service Award  
2018-19 Kemar Alleyne Men's Basketball AUS First Team All-Star
2018-19 Nico Brauner Men's Basketball AUS Second Team All-Star
2018-19 Olivia Bell Volleyball AUS Rookie of the Year
2018-19 Hannah Stienburg Volleyball AUS Student-Athlete Community Service Award    
2018-19 Bethany Smith Volleyball AUS First Team All-Star
2018-19 Emilla Conlon Volleyball AUS Second Team All-Star  
2018-19 Lindsay Donovan Volleyball AUS Second Team All-Star  
2018-19 Olivia Bell Volleyball AUS All-Rookie Team
2018-19 Renee Cleveland Volleyball AUS All-Rookie Team  
2018-19 Jonathan Peverill Track & Field AUS Student-Athlete Community Service Award      
2018-19 Bhreagh Burke Track & Field AUS Student-Athlete Community Service Award        
2018-19 Kiana Wilkinson Women's Hockey AUS Student-Athlete Community Service Award          
2018-19 Shae Demale Women's Hockey AUS Second Team All-Star  
2018-19 Shae Demale Women's Hockey AUS All-Rookie Team
2018-19 Caleigh Meraw Women's Hockey AUS All-Rookie Team
2018-19 Hunter Garlent Men's Hockey AUS First Team All-Star  
2018-19 Nicholas Welsh Men's Hockey AUS First Team All-Star  
2018-19 Eric Brassard Men's Hockey AUS Second Team All-Star    
2018-19 Alexander Peters Men's Hockey AUS Second Team All-Star    
2018-19 Nicholas Welsh Men's Hockey AUS All-Rookie Team  
2018-19 Dawson Theede Men's Hockey AUS All-Rookie Team  

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2017-18 DeAndre Smith Football AUS All-Star (Linebacker)  
2017-18 Brad Herbst Football AUS All-Star (Linebacker)  
2017-18 Antoine Lyte-Myers Football AUS All-Star (Corner Back)    
2017-18 Brian Hope Football AUS All-Star (Place Kicker)
2017-18 Johnny King Football AUS All-Star (Kick Returner)
2017-18 Antoine Lyte-Myers Football AUS All-Star (Corner Back)  
2017-18 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS Rookie of the Year
2017-18 Andrew Peverill Men's Cross Country AUS First Team All-Star
2017-18 Julie Naugler Rugby AUS All-Star (Scrum Half)  
2017-18 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS Second Team All-Star  
2017-18 Nikita Kasongo Men's Basketball AUS Rookie of the Year    
2017-18 Kemar Alleyne Men's Basketball AUS First Team All-Star  
2017-18 Nikita Kasongo Men's Basketball AUS Second Team All-Star  
2017-18 Nikita Kasongo Men's Basketball AUS All-Rookie Team  
2017-18 Hannah Stienburg Volleyball AUS Student-Athlete Community Service Award      
2017-18 Erin Smith Volleyball AUS First Team All-Star  
2017-18 Maddie Clarke Volleyball AUS Second Team All-Star  
2017-18 Emilla Conlon Volleyball AUS Second Team All-Star
2017-18 Andrew Peverill Track & Field AUS Rookie of the Year
2017-18 Beatrice Harrietha Women's Hockey AUS Student-Athlete Community Service Award    
2017-18 Breanna Lanceleve Women's Hockey AUS Most Sportsmanlike Player
2017-18 Nicole Blanche Women's Hockey AUS Top Defensive Player 
2017-18 Breanna Lanceleve Women's Hockey AUS First Team All-Star    
2017-18 Rebecca Clark Women's Hockey AUS First Team All-Star    
2017-18 Hannah Askin Women's Hockey AUS Second Team All-Star      
2017-18 Mary Worndl Women's Hockey AUS Second Team All-Star      
2017-18 Ashley Forler Women's Hockey AUS All-Rookie Team    
2017-18 Kaitlin Howarth Women's Hockey AUS All-Rookie Team    
2017-18 Laura Horwood Women's Hockey AUS All-Rookie Team    
2017-18 Hunter Garlent Men's Hockey AUS First Team All-Star    
2017-18 Dylan Di Perna Men's Hockey AUS All-Rookie Team
2017-18 Jake Coughler Men's Hockey AUS All-Rookie Team    

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2016-17 DeAndre Smith Football AUS Defensive Player of the Year
2016-17 Marcus MacIsaac Football AUS All-Star (Guard)  
2016-17 Jadarius Ceasar Football AUS All-Star (Defensive End)    
2016-17 DeAndre Smith Football AUS All-Star (Linebacker)
2016-17 Cameron Taylor Men's Cross Country AUS Student-Athlete Community Service Award
2016-17 Julie Naugler Rugby AUS Rookie of the Year
2016-17 Julie Naugler Rugby AUS All-Star (Scrum Half)    
2016-17 Scott Munro Women's Basketball AUS Coach of the Year
2016-17 Angelina Carvery Women's Basketball AUS Championship All-Star
2016-17 Angelina Carvery Women's Basketball AUS First Team All-Star  
2016-17 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS Second Team All-Star    
2016-17 Jasmine Cain Women's Basketball AUS All-Rookie Team    
2016-17 Marquis Clayton Men's Basketball AUS First Team All-Star    
2016-17 Brian Rouse Men's Basketball AUS Second Team All-Star      
2016-17 Kordeiro James Men's Basketball AUS All-Rookie Team      
2016-17 Erin Smith Volleyball AUS First Team All-Star  
2016-17 Kristina Adler Volleyball AUS Second Team All-Star  
2016-17 Chris Larade Women's Hockey AUS Coach of the Year  
2016-17 Beatrice Harrietha Women's Hockey AUS Student-Athlete Community Service Award    
2016-17 Nicole Blanche Women's Hockey AUS Top Defensive Player 
2016-17 Breanna Lanceleve Women's Hockey AUS First Team All-Star    
2016-17 Hannah Askin Women's Hockey AUS First Team All-Star    
2016-17 Rebecca Clark Women's Hockey AUS Second Team All-Star      
2016-17 Caitlyn Manning Women's Hockey AUS Second Team All-Star      
2016-17 Siobhan Birch Women's Hockey AUS All-Rookie Team    
2016-17 Hunter Garlent Men's Hockey AUS Rookie of the Year
2016-17 Hunter Garlent Men's Hockey AUS All-Rookie Team    
2016-17 Hunter Garlent Men's Hockey AUS All-Rookie Team      
2016-17 Bronson Beaton Men's Hockey AUS All-Rookie Team

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2015-16 Rick LeMoignan Football AUS All-Star (Receiver)    
2015-16 Marcus MacIsaac Football AUS All-Star (Tackle)  
2015-16 Christian Oxner Men's Soccer AUS All-Star (Goalkeeper)
2015-16 Amy Thompson Rugby AUS All-Star (Back Row)
2015-16 Hannah Wallace Rugby AUS All-Star (Fullback)
2015-16 Scott Munro Women's Basketball AUS Coach of the Year  
2015-16 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS Defensive Player of the Year
2015-16 Rachelle Coward Women's Basketball AUS Tracey MacLeod Award Nominee
2015-16 Angelina Carvery Women's Basketball AUS Championship All-Star  
2015-16 Jenny Lewis Women's Basketball AUS Championship All-Star
2015-16 Rachelle Coward Women's Basketball AUS First Team All-Star  
2015-16 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS Second Team All-Star    
2015-16 Jasmine Cain Women's Basketball AUS All-Rookie Team    
2015-16 Osman Barrie Men's Basketball AUS Championship All-Star  
2015-16 Brian Rouse Men's Basketball AUS First Team All-Star
2015-16 Erin Smith Volleyball AUS First Team All-Star  
2015-16 Matthew Musoke Men's Track & Field AUS Athlete of the Year (Field)  
2015-16 Chris Larade Women's Hockey AUS Coach of the Year  
2015-16 Rebecca Clark Women's Hockey AUS Rookie of the Year  
2015-16 Breanna Lanceleve Women's Hockey AUS First Team All-Star    
2015-16 Sarah Douglas Women's Hockey AUS First Team All-Star    
2015-16 Rebecca Clark Women's Hockey AUS All-Rookie Team      
2015-16 Kiana Wilkinson Women's Hockey AUS All-Rookie Team      
2015-16 Hayley Hallihan Women's Hockey AUS All-Rookie Team    
2015-16 Ben Duffy Men's Hockey AUS Most Sportsmanlike Player (Don Wells Trophy)
2015-16 Stephen MacAulay Men's Hockey AUS First Team All-Star      
2015-16 Austyn Hardie Men's Hockey AUS All-Rookie Team      

 

Year Player/Coach Name Sport Award
2014-15 Jonathan Langa Football AUS Defensive Player of the Year (Tony Proudfoot Trophy)
2014-15 Jonathan Langa Football AUS All-Star (Linebacker)  
2014-15 Matt Delmas Football AUS All-Star (Defensive End)
2014-15 John Kuto Men's Cross Country AUS All-Star
2014-15 Renee Champagne Rugby AUS All-Star (Back Row)
2014-15 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS Rookie of the Year  
2014-15 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS Defensive Player of the Year
2014-15 Angelina Carvery Women's Basketball AUS Championship Most Valuable Player
2014-15 Angelina Carvery Women's Basketball AUS Championship All-Star  
2014-15 Laura Langille Women's Basketball AUS Championship All-Star
2014-15 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS First Team All-Star  
2014-15 Kennisha-Shanice Luberisse Women's Basketball AUS All-Rookie Team      
2014-15 Shanieka Wood Women's Basketball AUS All-Rookie Team    
2014-15 Osman Barrie Men's Basketball AUS Championship All-Star  
2014-15 Marquis Clayton Men's Basketball AUS Championship All-Star  
2014-15 Osman Barrie Men's Basketball AUS Second Team All-Star        
2014-15 Marquis Clayton Men's Basketball AUS Second Team All-Star        
2014-15 Kemar Alleyne Men's Basketball AUS All-Rookie Team        
2014-15 Rachel Windhorst Volleyball AUS Most Valuable Player  
2014-15 Rachel Windhorst Volleyball AUS First Team All-Star    
2014-15 Shelby Michaels Volleyball AUS First Team All-Star    
2014-15 Erin Smith Volleyball AUS Second Team All-Star          
2014-15 Tessa Michaels Volleyball AUS Second Team All-Star          
2014-15 Elly Prince Volleyball AUS All-Rookie Team    
2014-15 Maddie Clarke Volleyball AUS All-Rookie Team      
2014-15 Beatrice Harrietha Women's Hockey  AUS All-Rookie Team        
2014-15 Ben Duffy Men's Hockey AUS Most Sportsmanlike Player (Don Wells Trophy)  
2014-15 Anthony Peters Men's Hockey AUS First Team All-Star      
2014-15 Stephen Johnston Men's Hockey AUS Second Team All-Star            

 

 

2013-14 Eric Black, Football – AUS All-Star

2013-14 Anastasia Callaghan, Women’s Volleyball – AUS Libero of the Year

2013-14 Anastasia Callaghan, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2013-14 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS Most Valuable Player

2013-14 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2013-14 Rachelle Coward, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2013-14 Harry Ezenibe, Men’s Basketball – AUS Student-Athlete Community Service Award

2013-14 Guillaume Gagnier, Football – AUS All-Star

2013-14 Rob Jubenville, Football – AUS All-Star

2013-14 Jonathan Langa, Football – AUS All-Star

2013-14 Laura Langille, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2013-14 Shelby Michaels, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2013-14 Jane Pegg, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2013-14 Theon Reefer, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2013-14 Erin Smith, Women’s Volleyball – AUS All-Rookie Team

2013-14 Joe Taplin, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2013-14 Boyd Vassell, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2013-14 Kyle Whalen, Football – AUS All-Star

2013-14 Rachel Windhorst, Women’s Volleyball – AUS Rookie of the Year

2013-14 Rachel Windhorst, Women’s Volleyball – AUS All-Rookie Team

 

2012-13 Matt Albright, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

2012-13 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS Most Valuable Player

2012-13 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2012-13 Harry Ezenibe, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2012-13 Harry Ezenibe, Men’s Basketball – AUS Student-Athlete Community Service Award

2012-13 Laura Langille, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2012-13 Anastasia Callaghan, Women’s Volleyball – AUS Libero of the Year

2012-13 Anastasia Callaghan, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2012-13 Angelina Carvery, Women’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2012-13 Olivia Henderson, Women’s Volleyball – AUS All-Rookie Team

2012-13 Rob Jubenville, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

2012-13 Josie LeDuc, Women’s Volleyball – AUS Rookie of the Year

2012-13 Josie LeDuc, Women’s Volleyball – AUS All-Rookie Team

2012-13 Scott Munro, Women’s Basketball – AUS Coach of the Year

2012-13 Jane Pegg, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2012-13 Ariel Smith, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

2012-13 Ariel Smith, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2012-13 Joe Taplin, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2012-13 Kevin Thomas, Men’s Basketball – AUS All-Rookie Team

 

2011-12 Anastasia Callaghan, Women’s Volleyball – AUS Libero of the Year

2011-12 Anastasia Callaghan, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2011-12 Susanne Canvin, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2011-12 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2011-12 Laura Langille, Women’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2011-12 Torey Fassett, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2011-12 Shelby Michaels, Women’s Volleyball – AUS All-Rookie Team

2011-12 Brian Rouse, Men’s Basketball – AUS Rookie of the Year

2011-12 Brian Rouse, Men’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2011-12 Darren Russell, Women’s Volleyball – AUS Coach of the Year

2011-12 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

2011-12 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2011-12 Ariel Smith, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

 

2010-11 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2010-11 Torey Fassett, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2010-11 Tessa Felix, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2010-11 Joey Haywood, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

2010-11 Joey Haywood, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2010-11 Jane Pegg, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2010-11 Darren Russell, Women’s Volleyball – AUS Coach of the Year

2010-11 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

2010-11 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2010-11 Jahmeek Taylor, Football – Chris Flynn Trophy (AUS Most Outstanding Player)

 

2009-10 Ali Beaver, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2009-10 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2009-10 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS Rookie of the Year

2009-10 Justine Colley, Women’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2009-10 Robbi Daley, Women’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2009-10 Joey Haywood, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2009-10 Devon Hicks, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

2009-10 Mark McLaughlin, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2009-10 Devin Murphy, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2009-10 Laure Pitfield, Women’s Basketball – Tracey MacLeod Award Nominee

2009-10 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2009-10 Steve Sumarah, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

2008-09 Janesse Boudreau, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2008-09 Kelsey Daley, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2008-09 Joey Haywood, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2008-09 Simon Marr, Men’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2008-09 Mark McLaughlin, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2008-09 Jahmeek Murray, Football – AUS Rookie of the Year

2008-09 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

2008-09 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2008-09 Steve Sumarah, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

2007-08 Janesse Boudreau, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2007-08 Alise Brown, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2007-08 Erik Glavic, Football – Chris Flynn Trophy (AUS Most Outstanding Player)

2007-08 Christena MacRae, Women’s Volleyball – AUS Libero of the Year

2007-08 Mark McLaughlin, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2007-08 Jasmine Parent, Women’s Basketball – AUS All-Rookie Team

2007-08 Shane Morrison, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2007-08 Kerri Smit, Women’s Volleyball – AUS Rookie of the Year

2007-08 Tim St. Pierre, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

2007-08 Steve Sumarah, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

2007-08 Joe Taplin, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2007-08 Ashley Wicks, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

 

2006-07 Tim St. Pierre, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

2006-07 Alise Brown, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2006-07 Mark McLaughlin, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2006-07 Justin Palardy, Football – AUS Rookie of the Year

2006-07 Danielle Shortall, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2006-07 Ashley Wicks, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

 

2005-06 Janesse Boudreau, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2005-06 Jerome Goodman, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

2005-06 Jerome Goodman, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2005-06 Laura MacPherson, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2005-06 Tara Matheson, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2005-06 Sherelle Carvery, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2005-06 Kelsey Daley, Women’s Basketball – AUS Rookie of the Year

2005-06 Mark McLaughlin, Men’s Basketball – AUS Rookie of the Year

2005-06 Danielle Shortall, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

 

2004-05 Nelson Carvery, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2004-05 Jerome Goodman, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2004-05 Steve Panella, Football – Chris Flynn Trophy (AUS Most Outstanding Player)

2004-05 Pam Rogers, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2004-05 Caroline MacFarlane, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2004-05 Ted MacLean, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2004-05 Laura MacPherson, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

2003-04 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2003-04 Gabriel Goree, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

2003-04 Gabriel Goree, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2003-04 Pierre Lefevbre, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2003-04 Catherine MacFarlane, Women’s Volleyball – AUS Libero of the Year

2003-04 Les Mullings, Football – Chris Flynn Trophy (AUS Most Outstanding Player)

2003-04 Blake Nill, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

2003-04 Fraser O’Neill, Football – AUS Rookie of the Year

2003-04 Pam Rogers, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2003-04 Andrea Shakespeare, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2003-04 Danielle Shortall, Women’s Volleyball – AUS Rookie of the Year

 

2002-03 Janis Chapman, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2002-03 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2002-03 Gabriel Goree, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

2002-03 Gabriel Goree, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2002-03 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS Championship All-Star

2002-03 Greg Lewczuk, Football – AUS Rookie of the Year

2002-03 Steve Morley, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

2002-03 Pam Rogers, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

2002-03 Michael Shaughnessy, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

 

2001-02 Nathan Anderson, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

2001-02 Rebecca Campbell, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2001-02 Gillian Dobbin, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2001-02 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2001-02 Caroline MacFarlane, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

2001-02 Blake Nill, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

2001-02 Damon Parachnowitsch, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2001-02 Luis Perez, Football – Chris Flynn Trophy (AUS Most Outstanding Player)

2001-02 Jean-Michel Sylvain, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

2001-02 Pat Thibeault, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

 

2000-01 Rebecca Campbell, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

2000-01 Mathieu Demers, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

2000-01 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

2000-01 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS Most Valuable Player

2000-01 Ryan Jones, Football – Chris Flynn Trophy (AUS Most Outstanding Player)

2000-01 Caroline MacFarlane, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

2000-01 Kyl Morrison, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

2000-01 Bruce Nelson, Football – AUS Rookie of the Year

2000-01 Blake Nill, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

2000-01 Kristi-Jo Robinson, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

2000-01 Steve Sumarah, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

2000-01 Jonah Taussig, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1999-00 Gord Beattie, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

1999-00 Barb Brown, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

1999-00 Brad Chalmers, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1999-00 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1999-00 Julie Galipeau, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1999-00 Cory Janes, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1999-00 Blake Nill, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

1999-00 Jonah Taussig, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1999-00 Josh Tavares, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

 

1998-99 Barb Brown, Women’s Volleyball – AUS Second Team All-Star

1998-99 Jennifer Reid, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1998-99 Nadine Sinclair, Women’s Volleyball – AUS First Team All-Star

1998-99 Jonah Taussig, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1998-99 Josh Tavares, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

1998-99 Patrick Toulouse, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1998-99 Lisa Ward, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

 

1997-98 Jadranka Crnogorac, Women’s Basketball – AUS Most Valuable Player

1997-98 Jadranka Crnogorac, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1997-98 Jennifer Reid, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1997-98 Jill Healy, Women’s Basketball – AUS Coach of the Year

1997-98 Neil Morley, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

1997-98 Jonah Taussig, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1997-98 Patrick Toulouse, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

 

1996-97 Jadranka Crnogorac, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1996-97 Mathieu Demers, Football – AUS Rookie of the Year

1996-97 Jason Medford, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1996-97 Dana Olsen, Women’s Volleyball – AUS Most Valuable Player

1996-97 Jonah Taussig, Men’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1996-97 Lori Welsh-Hawley, Women’s Volleyball – AUS Coach of the Year

 

1995-96 Scott Annand, Football – Phil Hughes Award (Assistant Coach of the Year)

1995-96 Jadranka Crnogorac, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1995-96 Ted MacLean, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

1995-96 Jordan McCormack, Men’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1995-96 Jason Medford, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1994-95 Micah Boudreau, Men’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1994-95 Alex Eliopoulos, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

1994-95 Colin O’Donnell, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1994-95 Lori Welsh-Hawley, Women’s Volleyball – AUS Coach of the Year

 

1993-94 Noah Cantor, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1993-94 Alex Eliopoulos, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

1993-94 Lori Messer, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1993-94 William Njoku, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

1993-94 William Njoku, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1993-94 Richard Sullivan, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1993-94 David Skyes, Football –AUS Most Outstanding Player

1993-94 David Skyes, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

1993-94 Larry Uteck, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

1992-93 Alex Eliopoulos, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

1992-93 Lori Messer, Women’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1992-93 William Njoku, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

1992-93 William Njoku, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1992-93 Ross Quackenbush, Men’s Basketball – AUS Coach of the Year

1992-93 Richard Sullivan, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1992-93 David Skyes, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

1992-93 Larry Uteck, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

1991-92 Noah Cantor, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1991-92 Alex Eliopoulos, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

1991-92 Charlene Falk, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1991-92 William Njoku, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1991-92 Steve Sarty, Football – AUS Rookie of the Year

1991-92 Brian Thompson, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

1991-92 Brian Thompson, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1990-91 Charlene Falk, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1990-91 Cindy Flynn, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1990-91 Chris Flynn, Football –AUS Most Outstanding Player

1990-91 Richard MacLean, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1990-91 Brian Thompson, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1990-91 Ken Walcott, Football – AUS Student-Athlete Community Service Award

 

1989-90 Chris Flynn, Football –AUS Most Outstanding Player

1989-90 Louis Olsacher, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1989-90 Ross Quackenbush, Men’s Basketball – AUS Coach of the Year

1989-90 Chris Rowarth, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1989-90 Brian Thompson, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1989-90 Larry Uteck, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

1988-89 Scott Dunthorne, Football – Tony Proudfoot Trophy (AUS Defensive Player of the Year)

1988-89 Chris Flynn, Football –AUS Most Outstanding Player

1988-89 Chris Rowarth, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1988-89 Brian Thompson, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1988-89 Larry Uteck, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

1987-88 Chris Flynn, Football – AUS Rookie of the Year

1987-88 Cindy Flynn, Women’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1987-88 Cindy Flynn, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1987-88 David MacIntosh, Men’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1987-88 David Smith, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1987-88 Larry Uteck, Football – Larry Uteck Trophy (AUS Coach of the Year)

 

1986-87 Mike Williams, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1985-86 Michelle Gaunce, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1985-86 Sandra Mumford, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

1985-86 Mike Williams, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1984-85 Michelle Gaunce, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1984-85 Sandra Mumford, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1984-85 Renzo Passaretti, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

 

1983-84 Gary Heald, Men’s Basketball – AUS Coach of the Year

1983-84 Ron Lardge, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1983-84 Rob Latter, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1983-84 Sandra Mumford, Women’s Basketball – AUS Second Team All-Star

 

1982-83 Rob Latter, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1981-82 Ron Blommers, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1981-82 Lee Davis, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1981-82 Gary Heald, Men’s Basketball – AUS Coach of the Year

 

1980-81 Ron Blommers, Men’s Basketball – AUAA Championship Tournament All-Star

1980-81 Dianne Chiasson, Women’s Basketball – AUAA NB/NS All-Star Team

1980-81 Helen Castonguay, Women’s Basketball – AUAA NB/NS Coach of the Year

 

1979-80 Ron Blommers, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1979-80 Dianne Chiasson, Women’s Basketball – AUAA NB/NS All-Star Team

1979-80 Lee Davis, Men’s Basketball – AUS Rookie of the Year

1979-80 Lee Davis, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1979-80 Gary Heald, Men’s Basketball – AUS Coach of the Year

 

1978-89 James Boyd, Football –AUS Hec Crighton Nominee

1978-79 Percy Davis, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1978-79 Mickey Fox, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1978-79 Kevin Wood, Men’s Basketball – Frank Baldwin Memorial Trophy (AUS Most Valuable Player)

1978-79 Kevin Wood, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1977-78 John Brown, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1977-78 Hans Himmelman, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

 

1976-77 Donna Hobin, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1976-77 Mark Pothier, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1976-77 Carol Turney-Loos, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1976-77 Frank White, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1975-76 Erroyl Bing, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1975-76 Cindy Britten, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1975-76 Ed Hall, Men’s Basketball – AUS Coach of the Year

1975-76 Nancy Knowlton, Women’s Basketball – AUS First Team All-Star

1975-76 Kathy Mullane, Women’s Basketball – AUS Coach of the Year

1975-76 Mark Pothier, Football – AUS Outstanding Lineman of the Year

1975-76 Lee Thomas, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1974-75 Mickey Fox, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

1974-75 Greig Redding, Men’s Basketball – AUS Championship Tournament MVP

1974-75 Lee Thomas, Men’s Basketball – AUS First Team All-Star

 

1973-74 Ken Clark, Football –AUS Hec Crighton Nominee

1971-72 Larry Uteck, Football –AUS Coach of the Year

1971-72 Bill Robinson, Football –AUS Most Outstanding Player

1970-71 Bill Robinson –AUS Most Outstanding Player